logo
Vlastní vyhledávání

Nízký důchod OSVČ?

Čeká nás nízký důchod?

Pokud jsme si podstatnou část svého života vydělávali jako osoba samostatně výdělečně činná, čeká nás možná nepříjemné překvapení v podobě nízkého důchodu, což se týká důchodu starobního i invalidního. Nízký důchod jsme si vysloužili patrně z jedné ze dvou příčin, anebo kombinací obou. 

1) Máme nízkou dobu pojištění. Možná jsme využili možnosti, která panovala do konce roku 2003, kdy jsme nemuseli vůbec platit sociální pojištění, protože jsme v daňovém přiznání k dani z příjmu vykázali jen nízký zisk, Tenkrát byla hranice zisku pro povinnost platit sociální pojištění něco kolem 50 tisíc Kč za rok, každý rok se tato hranice o něco upravovala směrem nahoru. 

2) Máme nízký vyměřovací základ. Jistě jsme chtěli co nejvíce ušetřit na odvodech daně z příjmů a sociálním a zdravotním pojištění, takže jsme svůj zisk minimalizovali. Od toho se pak odvíjí nízký vyměřovacíé základ pro výpočet našeho důchodu.

Kdy odejít do důchodu

Pokud nás tedy čeká jen nízký důchod, nemá cenu "přesluhovat" a zkoušet zvýšit sůchod "na procenta", je lepší odejít do důchodu hned, jak je to možné a zajistit na stáří jinak. Úsporami, předdůchodem, nemovitostmi, apod. V případě, že máme z našeho podnikání zisky stále nízké, vyhneme se tak alespoň dalším odvodům sociálního pojištění, i zdravotní pojištění se nám výrazně sníží. A navíc nám přibude pár korun důchodu.

Optimalizace výpočtového základu

Kromě toho existují rady, jak si uměle zvýšit důchod. Z nich patrně největší smysl dává rada, abychom si zvýšili odvod svého sociálního pojištění tak, aby náš výpočtový základ dosahoval každý rok do výše 1. redukční hranice. I tak je ale na pováženou, zda se nám takto vynaložené peníze opravdu vyplatí.

Aktualizováno 7.05.2015   Vytisknout   Našli jste chybu?

Reklama

Nejoblíbenější

Reklama

Důchody-důchodci.cz | Kontakt