Účastnické fondy - tedy nové fondy platné od roku 2013 - používáme tehdy, pokud jsme si založili doplňkové penzijní spoření v roce 2013 nebo později. A nebo tehdy, pokud jsme do nich přestoupili z transformovaného fondu, tedy ze "starého" penzijního připojištění.
Zápory nových fondů: Pokud jsme v účastnickém fondu, ručíme za investice fondu a můžeme o spořené peníze přijít. Navíc nemáme možnost vzít si výsluhovou penzi po 15 letech spoření.
Klady: Pokud by fond měl štěstí a chytře investoval, mohl by naše peníze s odvážnější investiční strategií zhodnotit významně více než ve starém transformovaném fondu.
Nové účastnické fondy mají v nabídce různé možnosti investování, ze kterých si můžeme vybrat:
Fondy mohou navíc vyžadovat odměnu 10% z dosaženého zhodnocení.
Podmínky pro poskytování státních příspěvků i daňové úspory jsou stejné jako u starých transformovaných fondů, viz Doplňkové penzijní spoření.
Od roku 2016 nám vzniká nárok na starobní penzi nebo jednorázové vyrovnání již dosažením věku 60 let při minimální době spoření 60 kalendářních měsíců.
I nadále můžeme peníze z účastnického fondu můžeme vybrat po 2 letech spoření jednorázově, bez státních příspěvků.
Po 3 letech spoření, pokud nám byl přiznán invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně, můžeme čerpat invalidní penzi nebo jednorázovou výplatu všech prostředků.
Po 5 letech spoření a současně dosažení věku, který je o pět let nižší než věk nároku na řádný starobní důchod můžeme čerpat doživotní starobní penzi nebo penzi na určenou dobu, viz Předdůchod.
Viz 427/2011.
Aktualizováno 23.02.2016 Vytisknout Našli jste chybu?